Aktualności
Jak zintegrować przepompownię z oczyszczalnią ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to wybór ekologiczny, skuteczny i pozwalający na spore oszczędności. Przy tym nie wymaga skomplikowanych prac konserwacyjnych, a i wybór samych oczyszczalni jest naprawdę spory.
Rola drenażu w procesach oczyszczania ścieków
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są już nie tyle popularne, co wręcz - w wielu przypadkach - stały się standardem podczas budowy nowego domu. I bardzo dobrze. Te ekologiczne rozwiązania pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim są bardzo przyjazne środowisku.
Kryteria wyboru zbiornika na deszczówkę
Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów, co pozwala nie tylko zaoszczędzić na wodzie, ale także jest to działanie proekologiczne. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej gospodarstw domowych, a możliwości doboru zbiornika jest kilka. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które pomogą podjąć właściwą decyzję.
Czy można wybudować oczyszczalnię pod ciągiem komunikacyjnym?
Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków należy dokładnie rozplanować jej położenie, a także odpowiednio przygotować teren. Co więcej ważne jest, aby oczyszczalnia nie kolidowała z innymi elementami. Nie może być ona zlokalizowana w przypadkowym miejscu.
Kiedy warto zainwestować w szambo ekologiczne?
Obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań odprowadzania ścieków z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Każda opcja ma nieco inne cechy charakterystyczne, m.in. pod względem wytrzymałości, ceny i kosztu eksploatacji czy możliwości montażu. Szamba ekologiczne to w pełni szczelne zbiorniki bezodpływowe, które stanowią jedną z możliwości wartych do rozważenia przy dokonywaniu wyboru.
Czym jest przepompownia i jak ją wykorzystać?
Przepompownia to rozwiązanie przychodzące z pomocą w sytuacji braku możliwości montażu standardowej kanalizacji typu grawitacyjnego. Wchodzące w skład systemu kanalizacji ciśnieniowej przepompownie instalowane są z reguły na gruntach wymagających – w szczególności na glebie gliniastej o słabej przepuszczalności wody oraz na terenach nierównych.
Jak zamontować oczyszczalnię na gruncie gliniastym?
Planując budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników, determinujących jej rozmiary i wybór modelu, który najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym. O ile wielkość i umiejscowienie oczyszczalni określały będą w dużej mierze przepisy prawa budowlanego, o tyle decyzję o typie samej oczyszczalni możemy podjąć sami.
Co robić ze ściekami na terenach nieskanalizowanych?
Gospodarka ściekami na terenie, gdzie do posesji z jakichś powodów nie zostały doprowadzone rury ściekowe, wymaga szczelnego zbiornika bezodpływowego do gromadzenia ścieków bytowo-gospodarczych, np. szamba betonowego. Generuje to potrzebę okresowego opróżniania zbiornika przez ekipę asenizacyjną. Przepisy prawa dopuszczają też inne rozwiązanie, a mianowicie przydomową oczyszczalnię ścieków. W naszym wpisie przybliżymy obie metody zagospodarowania ścieków. Zapraszamy do lektury.
O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z oczyszczalni?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które ponadto jest całkowicie przyjazne wobec środowiska naturalnego. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie użytkowania zaczyna wydobywać się z nich nieprzyjemny zapach. Co może być jego przyczyną i jak można się go pozbyć?
Koszty budowy oczyszczalni ścieków. Z jakim wydatkiem się liczyć?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie wygodne i przyjazne środowisku. Jej budowa wiąże się jednak z określonymi kosztami.